Podstawy

1. Czy gaz pieprzowy jest bezpieczny?
Gaz pieprzowy dobrej jakości, kupiony w sprawdzonym sklepie, który posiada koncesję MSWiA jest bezpieczny. Warto zwrócić uwagę czy gaz pieprzowy, który chcemy kupić posiada atest PZH (Państwowego Zakładu Higieny)
2. Czy gaz pieprzowy posiada termin ważności?
Tak, na każdym gazie widnieje termin jego ważności. Pod wpływem czasu, może nastąpić wyparowanie substancji drażniacej (OC), dlatego bezwzględnie należy wymienić gaz przed upływem terminu ważności.
3. Czy gazy posiadają jakieś zabezpieczenia przed przypadkowym użyciem?
Tak, każdy dobry gaz posiada takie zabezpieczenie.
4. Czy na posiadanie gazu pieprzowego wymagane jest zezwolenie?
Na posiadanie gazu pierzowego nie jest wymagane zezwolenie.
Zezwolenia wymagają jedynie gazy syntetyczne zwane CS (2 Chlorbenzylidenmalodinitril)
5. Czym się różni wiązka gazu w postaci stożka (mgła z ang. fog) od strumienia (z ang. jet)
Chmura (stożek) – dużą zaletą tego rodzaju gazu jest to, że nie trzeba celować prosto w twarz napastnika, gdyż strumień po opuszczeniu pojemnika jest rozproszony. Wadą są ograniczenia użycia w pomieszczeniach zamkniętych oraz większa wrażliwość na wiatr niż w przypadku strumienia punktowego.

Strumień – plusem tego rodzaju gazu jest większy zasięg, większa koncentracja substancji oraz możność wykorzystania w pomieszczeniach zamkniętych. Dodatkowo takie rozwiązanie jest bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Minusem natomiast jest konieczność wycelowania w twarz napastnika, lecz z uwagi na dużą precyzję naszych gazów jest to łatwe nawet dla początkującyh. Wystarczy zaledwie krótki kontakt z gazem aby napastnik poczuł jego moc.

6. Gdzie nie wolno nosić gazu pieprzowego?
Z gazem pieprzowym nie wolno wchodzić na pokład samolotu.
W przypadku wyjazdu za granicę, dowiedz się najpierw jakie występują uregulowania prawne względem posiadania i noszenia przy sobie  gazu pieprzowego.
Niektóre gazy pieprzowe np. IDC RSG 3 mimo, że w Polsce są bez zezwolenia, w innych krajach mogą go używać wyłącznie służby mundurowe.
7. Jak bezpiecznie kupować w Interneci
Sklepy internetowe powstaja jak grzyby po deszczu. W całym tym zgiełku i morzu ofert, zwykłemu konsumentowi trudno jest wybrać ten, który w 100% spełni jego wymagania.

Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych rad jak uniknąć oszustów oraz którym sklepom warto jest zaufać.

Co należy brać pod uwagę dokonując zakupów w Internecie:

 • Jeśli chodzi o zakup artykułów militarnych (w tym niektórych gazów obronnych) koniecznie sprawdź, czy firma posiada koncesję MSWiA.
 • Sprawdź jaką formę kontaktu posiada sklep – jeśli jest to tylko numer komórki i e-mail bądź nr gadu-gadu – wystrzegaj się takich sklepów
 • Sprawdź czy sklep posiada swoją siedzibę w realnym świecie – na rynku nie brakuje wirtualnych oszustów
 • Wystrzegaj się firm, które zajmują się sprzedażą „wszystkiego” – lepiej postawić na specjalistyczne sklepy
 • Upewnij się czy firma wystawia faktury VAT
 • Jeśli to możliwe sprawdź jak długo firma istnieje na rynku
 • Jeśli firma prowadzi sprzedaż na Allegro, sprawdź opinie kupujących. Opinie kupujących na Allegro są najbardziej wiarygodne, gdyż ryzyko umieszczania tu opinii sponsorowanych jest zminimalizowane

Jakie sztuczki stosują oszuści, aby podnieść swoją wiarygodność:
– podają adres swojej siedziby, który nie istnieje w rzeczywistości
– tworzą profil na serwisach społecznościowych i kupują wirtualnych fanów
– wynajmują firmy PR-owe aby pisały dobre opinie na temat firmy w serwisach opiniotwórczych, blogach i forach dyskusyjnych
Jak widać ustalenie czy firma jest solidna i godna zaufania, nie jest takie trudne. Warto poświęcić trochę czasu na dokładne sprawdzenie sprzedawcy. Tu przeciez chodzi o nasz pieniądze.

8. Jak przechowywać i nosić gaz pieprzowy?
Gaz pieprzowy należy przechowywać w temperaturze pokojowej z dala od dzieci. Nie wolno zostawiac gazu w miejscu narażonym na promienie słoneczne (np. latem w samochodzie)

W związku z tym, że nie wiemy kiedy może przydarzyć się sytuacja wymagająca użycia gazu, najlepiej jest go nosić w miejscu skąd najszybciej go wyciągniemy np. kieszeń kurtki, płaszcza lub specjalna kabura przy pasku.
Noszenie gazu pieprzowego w torebce nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż uniemożliwia ono natychmiastowe jego użycie.

9. Jak używać gazu pieprzowego?
Po zakupie gazu dokładnie zapoznaj się z instrukcją na opakowaniu. Polecamy również potrenować jego wyciąganie. Taki trening pozwoli Ci na szybszą reakcję w sytuacji kryzysowej. Pamiętajmy również aby zachować czujność i w miejscach szczególnie niebezpiecznych być przygotowanym na natychmiastowe wyciągnięcie gazu.
W momencie zagrożenia najlepiej jest spryskać okolice twarzy napastnika z odległości ok 1.5 metra.
W sytuacjach kryzysowych radzimy nie oszczędzać gazu i wypsikać całą jego zawartość na agresorze.
10. Jakie są korzyści ze stosowania gazu pieprzowego, a jakie ograniczenia?
Gaz pieprzowy jest wyśmienitym produktem do samoobrony. Używają go praktycznie wszystkie służby mundurowe na Świecie. Gaz pieprzowy, mimo że nie powoduje uszczerbku na zdrowiu jest niesamowicie skuteczny!
Do tego jest poręczny oraz prosty w użyciu – wystarczy spryskać nim okolice twarzy napastnika.

Jedynym ograniczeniem jest to, że gaz pieprzowy zaczyna działać po upływie ok. 3 sekund. Dlatego zaleca się spryskanie nim napastnika oraz szybkie oddalenie się z miejsca zdarzenia.

Gaz pieprzowy może również stracić na swojej skuteczności w momencie gdy zostanie użyty podczas bardzo silnego wiatru (dotyczy to głównie gazów gdzie strumień wydobywa się w postaci chmury).Wiatr może zmienic kierunek strumienia gazu, przy czym istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że sami się nim porazimy, gdyż na naszej szerokości geograficznej nie występuje wiatr który zmieniłby kierunek sielnego strumienia gazu o 180 stopni.

11. Po jakim czasie gaz pieprzowy zaczyna działać i jakie sa skutki jego działania?
Gaz pieprzowy zazwyczaj zaczyna działać po 3-5 sekundach. Długość jego działania uzależniona jest od stopnia koncentracji substancji drażniącej (OC), ale żaden gaz w naszej ofercie nie działa krócej niż 20 minut, które w zupełności wystarczają na oddalenie się z miejsca zagrożenia i powiadomienie Policji.
12. Czym właściwie są gazy obronne?
Jednym z najbardziej popularnych narzędzi do obrony w Polsce jest gaz pieprzowy. Zamiennie używa sie też nazw gaz łzawiacy, gaz obezwładniajacy, gaz paraliżujacy. To zamienne nazywanie gazu pieprzowego nie do końca jest zgodne z prawda, gdyż w obrocie na Polskim rynku wystepuja również gazy CS, które jak najbardziej są obronne, obezwładniające i paraliżujące, ale pieprzowymi nie są. Dodatkowo wymagają od kupującego odpowiedniego zezwolenia.

Na posiadanie i używanie gazów pieprzowych kupionych w naszym sklepie nie potrzeba zezwolenia.

Gaz pieprzowy jest niczym innym jak pojemnikiem w formie spray, wypełnionym substancją drażniącą. Składnikiem aktywnym jest tutaj Kapsaicyna (trans-8-metylo-N-wanilino-6-nonenamid, C18H27NO3)
Związek ten oddziaływuje na receptory bólu (nocyreceptory) oraz błonę śluzową, powodując uczucie pieczenia. Siłę kapsaicyny znajdującej się w danej substancji, czyli jej moc i ostrość, jest mierzona w jednostkach SHU (skali Scoville’a).

Moc poszczególnych produktów w skali SHU

 • Ziarenka pieprzu 100-500 SHU
 • Papryka Tabasco ok. 40.000 SHU
 • Gaz pieprzowy używany do samoobrony średnio 2.500.000 SHU
 • Czysta kapsaicyna alkalidowa (OC) 15.000.000 SHU, czyli jest ostrzejsza 8000 razy od sosu Tabasco.

 

13. Jak rozróżniamy gazy obronne?
Ogólnie rzecz biorąc większość gazów obronnych produkuje się używając głównie trzech składników. Gazy łzawiące zwane też gazami CS lub CN są gazami syntetycznymi, które podrażniają błony śluzowe i na które wymagane jest zezwolenie. Kontakt z gazem łzawiącym skutkuje obfitym łzawieniem i wydzielaniem śluzu. Uwaga tego typu gazy obronne mogą być nieskuteczne na osoby pod wpływem alkoholu oraz wybitnie agresywne.

Trzecia substancja używana w gazach obronnych to OC (Oleoresin Capsicum). Gazy zawierające OC zwane są powszechnie gazami pieprzowymi. Oleoresin Capsicum jest substancją pozyskiwaną z bardzo ostrego pieprzu cayenne. Kontakt z gazem OC skutkuje uczuciem bardzo intensywnego pieczenia, dezorientacją, chwilową trudnościa w oddychaniu oraz chwilowym oślepieniem. Zaletą gazów pieprzowych jest o, że działają na wszystkich bez względu na stan psychofizyczny (także na ludzi pod wpływem narkotyków, alkoholu i dopalaczy!)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*